دکتر حمیدرضا عزیزی

دندانپزشک عمومی


مراقبت های دندان

روشهای صحیح مسواک‌زدن

کاشت نگین

ایمپلنت چیست؟

تفاوت دندانهای شیری و دائمی

دندانهای شیری و دائمی با یکدیگر تفاوت هایی دارند که آنها را از یکدیگر قابل تشخیص می سازد.

دندان دائمی دندان شیری معیار
بزرگتر کوچکتر اندازه
کدر روشن رنگ
بلندتر کوتاهتر(پیازی شکل) تاج
گشاد تر تنگ تر طوق
بزرگتر کوچکتر سطح جونده
پهن تر باریکیر ریشه


نامگذاری دندان ها:
تعداد و نوع دندان ها در فک بالا و پایین یکسان است. در هر فک نیز تعداد و نوع دندان های نیمه راست و چپ مشابه هستند. بنابر این در دهان 4 نیمه فک داریم:

نیمه چپ فک بالا نیمه راست فک بالا
نیمه چپ فک پایین نیمه راست فک پایین

اهمیت دندان های شیری و دندان 6 سالگی:
دندانهای شیری:
خیلی از افراد هنوز تصور می کنند که دندان های شیری اهمیتی ندارند، چرا که به زودی جایشان را به دندان های دائمی خواهند داد. در صورتیکه این دندان ها در زمانی که در دهان هستند کلیه وظایف اصلی زیر زا به عهده دارند:

حفظ فضای لازم برای رویش دندان های دائمی. دندان های شیری به عنوان راهنمای رودش صحیح دندان های دائمی محسوب می شوند. بنابراین اگر زودتر از دست بروند سبب جابجایی و مرتب شدن دندان های دائمی به دلیل کمبود فضا خواهند شد که درمان آن هزینه گزافی به خانواده ها تحمیل خواهد کرد. همچنین در صورتی که دندان های شیری بیش از زمان لازم در دهان باقی بمانند، باعث بروز مشکلات رویشی دندان های شیری بیش از زمان لازم در دهان باقی بمانند، باعث بروز مشکلات رویشی دندان های دائمی میگردند.

کمک به رشد و تکامل صورت. در صورتی که دندان های شیری زود کشیده شوند، رشد فکی به درستی انجام نخواهد شد.اهمیت در جویدن و هضم غذا. کودک در حال رشد به تغذیه مناسب نیاز دارد و تغدیه مناسب با دندان های پوسیده دچار اشکال شده و سلامت کودک را به خطر می اندازد.اهمیت در تکلم و بیان صحیح حروف. کودک از لحاظ رفتاری راحت تر با کودکان دیگر ارتباط برقرار می کند.

آسیب هایی که به دندان های قدامی شیری وارد می شود، ممکن است سبب عفونی شدن آنها شده و تغییراتی از جمله تغییر رنگ، نقص در شکل و کج شدن جوانه دندان های دائمی زیرین ایجاد نماید. به عبارتی، پوسیدگی دندان شیری می تواند موجب آسیب به جوانه دندان های دائمی زیرین خود گردد.

دندان 6 سالگی:

این دندان اولین آسیای بزرگ دائمی می باشد که به دندان 6 سالگی معروف است و زمان رویش آن هم در6 سالگی است.این دندان الگوی رویش سایر دندان های دائمی است و اگر در جای صحیح خود در زمان مناسب رویش پیدا کند، تقریباً می توان انتظار داشت که سایر دندان های دائمی هم صحیح و مرتب رویش یابند.

محل رویش آن پشت آخرین دندان شیری یعنی دندان آسیای دوم شیری است.این دندان، اولین دندان دائمی است که جانشین دندان شیری نمی شود و بدون افتادن داندان شیری، رویش می یابد. لذا اکثر والدین تصور می کنند که این دندان شیری است و با این غلط که اگر دندان شیری بیافتد، دنان دیگری بدون هیچ مشکلی به جای آن می روید، تلاشی برای تمیز نگاه داشتن آن نمی کنند و این در حالی است که دندان 6 با تمام اهمیتی که برای آن ذکر شد، یابد تا عمر در دهان باقی بماند، اما زودتر پوسیده شده و از بین می رود و مشکلات متعدد دهان و دندانی را در آینده ایجاد می نماید.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

sorosh [ 1394-06-03 ]
سلام دکتر من 18 سالمه پول ندارم بیکارم هستم اوضاع دندونامم خرابه تو این سن و سال هم ... که خوردت میدونی دندونامو واسم رایگان درست میکنی همین جلویی ها

علی [ 1394-01-24 ]
مرسی از مطلب خوبتون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سایتهای دیگرپیشگیری از زردی دندانهاآدرس و شماره تلفن مطبایمپلنت چیست؟ ـ بخش اولایمپلینت چیست ؟ـ بخش دومبیوگرافیمطالب و مقالاتبهداشت دهان و دندانبروشور مراقبت بعد از جرادندانپزشکی اطفالدندانپزشکی زیباییصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربران